Energia ze słońca

Na trzech kolejnych budynkach należących do spółki Infrastruktura Niepołomice pojawiły się instalacje fotowoltaiczne. 

Inwestycja objęła główną siedzibę spółki w Niepołomicach oraz oczyszczalnie ścieków w Zabierzowie Bocheńskim oraz Woli Zabierzowskiej. 

Projekt wymagał sporo pracy, zarówno na etapie przygotowań, jak i samej realizacji, ale dzięki temu udało nam się zainstalować wydajne i wysokiej jakości panele, które powinny posłużyć długie lata

Jakub Bednarz,  Inspektor w Dziale Oczyszczania Ścieków, nadzorujący realizację projektu.

To kolejna tego typy instalacja na naszych obiektach. Podobne panele istnieją już na krytej pływalni i oczyszczalni ścieków Podłęże-Zachód. 

Moc instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji fotowoltaicznych pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania obiektów. To szczególnie istotne w dobie rosnących rachunków za energię elektryczną i szukania oszczędności. 

Moc każdej zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej wynosi 39,44 kWp. Ze względu na specyfikę obiektów, instalacje zostały zamontowane zarówno na dachach budynków jak i na gruncie.

Projekt dzięki wsparciu unijnemu

Środki na inwestycję pochodziły z projektu Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski realizowanego w oparciu o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 

Warto zaznaczyć, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest nie tylko sposobem na obniżenie kosztów, ale również przyczynia się do poprawy środowiska naturalnego.

Skip to content