Zgłaszanie awarii 24/7
Zgłaszanie awarii 24/7

Jak oszczędzać wodę?

Tylko 3% wody na naszej planecie to woda słodka. A 2/3 z niej jest albo zamrożona w lodowcach, albo znajduje się głęboko pod ziemią. Dlatego zaledwie 1% zasobów wody nadaje się do wykorzystania przez człowieka.

Jednocześnie każdy z nas zużywa nawet 150 litrów wody dziennie. Często odkręcając wodę z kranu nie zdajemy sobie sprawy, ile z niej marnujemy. Czasem zmiana prostych przyzwyczajeń może dać duże oszczędności, które z ulgą odczuje planeta oraz… nasze portfele.

Metody na ograniczenie zużycia wody

Wybierając szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie możemy oszczędzić jednorazowo nawet 100 litrów wody, a dodatkowo zostaje nam więcej czasu przykładowo na uprawianie sportu.

Zakręcając kran podczas mycia zębów oszczędzamy ponad 10 litrów wody, która prosto z kranu trafiłaby do kanalizacji w trakcie szczotkowania.

Kapiący kran lub cieknący przewód to utrata wody oraz niebezpieczeństwo zalania domu czy mieszkania. Dlatego dbanie o jakość domowej instalacji wodociągowej jest niezwykle istotne.

Zainwestuj w baterie, perlator i regulowaną spłuczkę

Dzięki jednouchwytowym bateriom szybciej wyregulujesz temperaturę i moc strumienia oszczędzając wodę wylaną w trakcie regulacji.

Zainstaluj perlator, niewielki element przypominający sitko montowany w wylewce baterii, który pozwala obniżyć zużycie wody.

A nowoczesne spłuczki są wyposażone w system umożliwiający regulację ilości spłukiwanej wody w zależności od potrzeby.

Oszczędzanie wody w kuchni

Mycie warzyw lub owoców w misce, zamiast pod kranem, pomoże zaoszczędzić wodę.

Korzystanie ze zmywarki samo w sobie jest ekonomiczniejsze niż mycie ręczne. Jeśli jeszcze będziemy ją uruchamiać, gdy się zapełni, zrezygnujemy z mycia naczyń przed umieszczeniem w zmywarce i skorzystamy z odpowiedniego programu, sukces będzie podwójny.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

Jeśli masz możliwość, zbieraj deszczówkę. Idealnie nada się do podlewania trawnika lub roślin domowych. Jeśli nie – pamiętaj o podlewaniu ich w godzinach porannych lub wieczornych.

Napełniaj basen ogrodowy jeśli faktycznie planujesz go używać i do wysokości odpowiedniej dla wszystkich korzystających. Pamiętaj też o czyszczeniu basenu po użyciu, przecierając jego ścianki, dno i zbierając zanieczyszczenia z powierzchni.

Możesz też zastosować pompy lub odpowiednie preparaty basenowe. Dzięki temu rzadziej będzie trzeba wymieniać całą wodę.

Proste metody, duże korzyści

Czasem wystarczy mała zmiana przyzwyczajeń lub niewielka inwestycja, aby osiągnąć znaczący efekt. I nawet jeśli oszczędzimy dziennie kilkanaście litrów wody, to w skali roku i całego miasta oszczędności dla środowiska i naszych pieniędzy będą zauważalne. 

Skip to content