Nowe WUKO zadba o kanalizację

WUKO

W marcu 2022 roku do eksploatacji przez spółkę Wodociągi Niepołomice wszedł nowy pojazd typu WUKO, który wraz ze zdalnie sterowanym urządzeniem do inspekcji wideo, pomoże w konserwacji ponad 360 km sieci kanalizacyjnej w gminie Niepołomice.

Czym jest WUKO?

WUKO to specjalistyczny typ pojazdów służących głównie do udrażniania sieci kanalizacyjnej i czyszczenia przepompowni ścieków. Samochód jest czymś w rodzaju ogromnej myjki ciśnieniowej, zdolnej do przetykania zatkanych rur i kanałów.

To niezwykle pomocne w konserwacji sieci urządzenie pozwala na utrzymanie drożności rur bez konieczności wykonywania drogich i uciążliwych remontów. 

Jednak sam zakup takiego urządzenia nie jest prosty.

Mieliśmy do wyboru zakup fabrycznie nowego pojazdu za kilka milionów złotych z rocznym czasem oczekiwania, albo używanego, dostępnego od ręki i kilkukrotnie tańszego. Zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie

Arnold Stempak prezes zarządu spółki Wodociągi Niepołomice sp. z o.o.

Oczywiście pojazd jest w pełni sprawny i działający w oparciu o sprawdzoną technologię. Zbudowany został na bazie Mercedesa Actrosa z zabudową firmy Müller. Po konserwacji oraz szkoleniu załogi przystąpił do pracy.

A działać nie będzie sam: w parze z WUKO korzystać będziemy z zakupionego wcześniej z funduszy unijnych urządzenia do inspekcji wideo. To zdalnie sterowany łazik zdolny do eksploracji podziemnych rur. Dzięki niemu można szybko identyfikować zatory następnie usuwane przez WUKO.

Zobacz materiał wideo o naszym nowym WUKO

Skip to content