Zgłaszanie awarii 24/7

Piknik Europejski – prezes Arnold Stempak o roli środków unijnych

W sobotę, 10 maja 2026 roku, w Parku Miejskim w Niepołomicach odbył się Piknik Europejski z okazji Dnia Europy. Do grona ekspertów wypowiadających się na temat roli środków unijnych w rozwoju lokalnej społeczności zaproszony został również Arnold Stempak, Prezes Infrastruktury Niepołomice sp. z o.o.

Prezes Stempak podkreślił skalę inwestycji zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Ponad 300 milionów złotych – to są środki, które z Unii Europejskiej pozyskały i zainwestowały gmina Niepołomice oraz spółka Infrastruktura Niepołomice. To gigantyczna kwota, która zmieniła jakość życia mieszkańców.

Prezes Stempak podkreślił skalę inwestycji zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej.


Pierwszym dużym projektem współfinansowanym z przedakcesyjnych środków unijnych była inwestycja z 2009 roku, gdy Unia Europejska przeznaczyła 24 miliony euro na budowę infrastruktury wodociągowej w Niepołomicach.

Dzięki środkom unijnym z Funduszu Spójności powstał też Zakład Uzdatniania Wody w Woli Batorskiej, a także dwie oczyszczalnie ścieków we wschodniej części gminy. To był przełom. Mieszkańcy zyskali dostęp do czystej wody z kranu oraz nowoczesnej infrastruktury kanalizacyjnej.

Aktualnie realizujemy kolejny ogromny projekt, wart ponad 107 milionów złotych. To największa inwestycja w historii spółki.

To pieniądze pozyskane przez nas w grudniu z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko). Ten projekt stanowi pewne 'zapętlenie’ – kompleksową modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, która domknie cały system.

Arnold Stempak, Prezes Zarządu Infrastruktura Niepołomice sp. z o.o.

Przypomnijmy, że projekt obejmuje:

  • modernizację głównej oczyszczalni ścieków w Niepołomicach,
  • przejęcie ścieków z przeciążonego zakładu w Zabierzowie Bocheńskim,
  • budowę nowego zakładu uzdatniania wody w Podłężu,
  • remont istniejącej stacji uzdatniania.

Bez wsparcia Unii Europejskiej te inwestycje po prostu nie byłyby możliwe. Ponad 300 milionów złotych zainwestowanych w wodę, kanalizację, oczyszczalnie stanowi fundament jakości życia mieszkańców.

Przejdź do treści