Zgłaszanie awarii 24/7
Zgłaszanie awarii 24/7

Spółdzielnia energetyczna

8 września 2022 roku Rada Miejska w Niepołomicach wyraziła zgodę na utworzenie spółdzielni energetycznej w skład której mają wejść: gmina Niepołomice, Centrum Kultury w Niepołomicach oraz spółka Infrastruktura Niepołomice.

Pionierska inicjatywa

Głównym założeniem działania spółdzielni ma być produkcja energii elektrycznej na własny użytek wchodzących w jej skład podmiotów. To szczególnie istotne w perspektywie znacznych wzrostów cen energii dotykających sektor publiczny.

Powołanie spółdzielni to zadanie pionierskie. Dziś w Polsce działa tylko jedna spółdzielnia energetyczna obejmująca Nadarzyn, Raszyn i Michałowice pod Warszawą

Arnold Stempak, prezes zarządu Infrastruktura Niepołomice sp. z o.o.

Zapotrzebowanie na energię

Instalacja fotowoltaiczna przy oczyszczalni ścieków w Zabierzowie Bocheńskim

Niektóre procesy produkcji wody czy oczyszczania ścieków są energochłonne, dlatego każda podwyżka cen prądu negatywnie wpływa na sytuację finansową naszego przedsiębiorstwa i powoduje wzrost cen za wodę i ścieki.

Dlatego już od dawna staramy się produkować prąd na własny użytek. Dość powiedzieć, że wśród trzech obiektów o największych instalacjach fotowoltaicznych w gminie Niepołomice aż dwa zarządzane są przez Infrastrukturę. Są to: kryta pływania oraz nowa oczyszczalnia ścieków w Podłężu.

Dodatkowo wiele obiektów spółki spółki zostało wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne.

Wciąż jednak istnieje pole do poprawy. Dlatego jednym z celów spółdzielni ma być budowa farmy fotowoltaicznej na terenie byłego składowiska odpadów komunalnych przy ulicy Wodnej.

Budowa farmy o mocy około 1 MW aktualnie jest wyceniana na około 4 miliony złotych. A zwrot nakładów następuje w okresie około sześciu lat

Adam Suślik, przewodniczący Komisji Gospodarki Rady Miejskiej w Niepołomicach

Powołanie spółdzielni i jej zadania

Instalacja na Krytej Pływalni w Niepołomicach

Jak zapewnił Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice, procedury związane z powołaniem spółdzielni powinny zakończyć się do końca 2022 roku.

Jej kluczowym zadaniem będzie poszukiwanie pieniędzy na inwestycję w farmę fotowoltaiczną. Tutaj z pomocą mogą przyjść środki unijne, w tym z Krajowego Programu Odbudowy.

Działanie spółdzielni i produkcja energii elektrycznej na własny użytek jej członków powinna dawać realne oszczędności. Dzięki temu nasza spółka zaoszczędzi na opłatach za energię, opłatach dystrybucyjnych oraz podatku akcyzowym.

Skip to content