Zgłaszanie awarii 24/7
Zgłaszanie awarii 24/7

Czesław Pijanowski na emeryturze

Na emeryturę przeszedł Pan Czesław Pijanowski – kolejny spośród zasłużonych, wieloletnich pracowników firmy. W życiu przepracował 49 lat, z których 32 w niepołomickich wodociągach, czyli obecnie w spółce Infrastruktura Niepołomice.  

Doskonale pamięta swoją pierwszą zmianę. Zaczynał pracę w obiekcie przy Drodze Królewskiej. „Kolega, który mnie przyjmował miał powiedziane, że jak załatwi pracownika, to pójdzie na urlop. Więc załatwił. Mnie. Pierwszego dnia pokazali mi co i gdzie się znajduje i … zostawili samego na nockę” wspominał z uśmiechem podczas pożegnalnego spotkania u prezesa spółki. 

Opowiadał, że do dziś pamięta charakterystyczny zapach filtrowanej wody, panujący w zakładzie, wydobywający się z wykorzystywanych dawniej filtrów otwartych. 

Teraz technologia oczyszczania wody znacznie się zmieniła, ale to konieczne, bo pobieramy ją z coraz głębszych złóż. Zresztą, jak sam podkreśla, o wodę jest ciężej i musimy nauczyć się ją szanować i oszczędzać.

W pracy dał się poznać jako świetny automatyk i elektryk” podkreślił Krzysztof Leśniewski z-ca kierownika Działu Produkcji Wody. Przez ostatnie lata doszło do prawdziwej rewolucji technologicznej, która nie ominęła infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. 

Pan Czesław wspomina, że początkowo, aby odbierać sygnały z przepompowni o awariach czy przekroczeniach, konieczne było korzystanie z krótkofalówek takich samych jak używała policja czy pogotowie i ciągłe dostrajanie sygnału. Dziś to zamierzchła przeszłość, a parametry pracy urządzeń na sieci docierają przez sieć komórkową. 

Gdy otwarto Zakład Uzdatniania Wody w Woli Batorskiej w 2009, pan Czesław już tam był, gdyż zaczął pracę wcześniej, niż pozostali pracownicy. Był obecny przy budowie ZUW Wola Batorska. Dzięki temu zna wszystkie filtry, komory, każdy zakamarek zakładu. 

Prywatnie Pan Czesław to zapalony pszczelarz. Na pytanie ile posiada rodzin pszczelich odpowiada wymijająco, że ’to trzeba policzyć’.

Ciekawostką jest, że w ostatnim czasie był najdłużej pracującym pracownikiem spółki. Na pożegnanie otrzymał pamiątkową, szklaną statuetkę oraz pióro, które idealnie przyda się do… notowania zliczania uli lub spisywania wspomnień.  

Skip to content