Zgłaszanie awarii 24/7
Zgłaszanie awarii 24/7

Porządki na cmentarzach wojennych

W listopadzie tradycyjnie wybieramy się na cmentarze by uczcić pamięć tych, którzy odeszli. Dla nas jest to okazja, by zadbać o miejsca spoczynku wielu pokoleń żołnierzy walczących na terenie gminy Niepołomice.

Pracownicy firmy Infrastruktura Niepołomice tradycyjnie przed Uroczystością Wszystkich Świętych uprzątnęli historyczne nekropolie. 

Z uwagi na powagę miejsc oraz często trudny do nich dostęp, podczas sprzątania wykorzystuje się najbardziej tradycyjny sprzęt i metody – większość prac wykonujemy z wykorzystaniem ręcznych narzędzi i docierając na miejsce pieszo. 

Głównym celem naszej akcji jest uprzątnięcie cmentarzy wojennych. W ramach tego zadania pracownicy Infrastruktury Niepołomice sprzątnęli cmentarz wojenny nr 327, czyli wojenną część cmentarza parafialnego w Niepołomicach, na którym pochowani są żołnierze polegli w I wojnie światowej. 

Kolejne miejsca, które zostały uprzątnięte to cmentarz wojenny nr 325 na Sitowcu, gdzie spoczywają żołnierze rosyjscy i austriaccy polegli na w trakcie I wojny światowej oraz cmentarz wojenny nr 324 w Woli Batorskiej. 

Nie mogliśmy też pominąć austriackiego cmentarza nr 330 w Podłężu, cmentarza wojennego nr 329 w Podborzu, który znajduje się na granicy Niepołomic i Staniątek oraz cmentarza wojennego nr 376 w Suchorabie.

Co ważne, w ramach akcji zadbane zostały także miejsca pamięci ofiar II wojny światowej, takie jak Kozie Górki czy miejsce martyrologii Żydów w Puszczy Niepołomickiej. 

Nieustannie dbamy o dziedzictwo kulturowe oraz pamięć o uczestnikach walk oraz ofiarach egzekucji, którzy stracili swoje życia na naszym terenie. 

Robimy to bezwarunkowo wierząc, że naszym obowiązkiem jest zapewnienie często bezimiennym ofiarom wojen należytego spoczynku.

Skip to content